Kā uzsākt mājas projektēšanas procesu?

Katram, kurš nolēmis par labu mājas celtniecībai, ir rinda neskaidrību – kā izvēlēties mājas projektu, kādas ir privātmājas izmaksas, kā kontrolēt arhitekta darbu, un citi tamlīdzīgi jautājumi, uz kuriem atbildes iespējams rast kopā ar pieredzes bagātu projektētāju.

Projektētājs – palīgs mājas celtniecībā. Kā atrast labāko?

Izvēloties projektētāju, ir jāņem vērā vairāki aspekti – projektētāja pieredze, atsauksmes, cenas un arī vienota izpratne par vēlamo rezultātu. Vērtējot tikai vienu no šiem aspektiem, nav iespējams atrast labāko sadarbības partneri. Piemēram, labas atsauksmes no kaimiņa vēl nenozīmē, ka arī jūs ar šo projektētāju būsiet “uz viena viļņa”, bet tieši veiksmīga komunikācija projektētāja un pasūtītāja starpā ir viens no būtiskiem elementiem labam gala rezultātam. Tāpat arī, izvēlēties projektētāju, tikai vadoties pēc zemākās cenas, ir riskants solis, jo aiz zemas cenas var slēpties dažādi zemūdens akmeņi, kā arī pavisam vienkārši – krāpniecība, kuras rezultātā nebūs ne mājas, ne naudas.

Noteikti iepazīstieties ar vairākiem projektētājiem, izpētiet viņu mājaslapas, apskatiet jau realizētos projektus, dodieties uz tikšanos un izstāstiet savas vajadzības, jo tieši saruna ļaus radīt vispilnīgāko izpratni gan jums – par projektēšanas procesu, gan projektētājam – par jūsu vēlmēm.

Pēc sarunas pievērsiet uzmanību projektēšanas termiņiem – ja projektētājs jums piedāvā ārkārtīgi īsus darba izpildes termiņus, ņemiet vērā, ka bieži vien šādi termiņi tiek pagarināti pat vairākas reizes, rezultātā pārsniedzot vidējo projektu izpildes termiņu.

Un, protams, pārliecinieties par projektētāja licencēm un obligāti slēdziet līgumu, jo tikai tā abas iesaistītās puses ir juridiski pasargātas dažādu problēmu gadījumā.

Kā izvēlēties mājas projektu?

Ja esat sācis domāt par savas mājās būvniecību, jums noteikti ir vīzija par vēlamo galarezultātu – vai nepieciešami gatavie māju projekti, mājas projekta pielāgošana vai individuāls projekts.

Pieņēmums, ka individuāli izstrādāti māju projekti ir dārgāki par tipveida projektiem, ir maldīgs, jo labi pārdomāts individuālais māju projekts var maksāt tikpat vai pat mazāk kā tipveida projekts, kurš jāpielāgo pasūtītāja vajadzībām. Turklāt, atcerieties, ka izvēloties tipveida projektu, tā pamati būs jāpielāgo tiešu jūsu izvēlētajam zemes gabalam, tādēļ rūpīgi izskatiet projektu un pārliecinieties, vai ir iekļautas visas izmaksas.

Protams, lieliska tipveida projektu priekšrocība ir iespēja uzreiz izprast ēkas izskatu un plānojumu, taču jāpievērš uzmanība tam, vai šis projekts ir pietiekami precīzs un detalizēts, jo tikai tad būvnieks to spēs realizēt bez aizķeršanās. Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, vienmēr palūdziet projektētājam iespēju iepazīties ar kādu jau izstrādāta projekta paraugu.

Kā aprēķināt kopējās būvniecības izmaksas un savu budžetu?

Domājot par to, cik maksā uzbūvēt māju, jāsaprot, ka ēkas ar sarežģītu formu un dažādiem dekoratīviem elementiem vienmēr būs dārgākas par vienkāršas formas ēkām. Turklāt vienkāršas fasādes ne vien izmaksā mazāk, bet ir arī energoefektīvākas, sniedzot ilgtermiņa ietaupījumu.Ja savas mājas projektā vēlaties redzēt nestandarta konstrukcijas, pagrabu, divstāvu telpas, augstus griestus, jumta logus, balkoniņus un erkerus, vai daudzas mazas telpas, ņemiet vērā, ka projekta izmaksas pieaugs.

Ja domājat, kā uzbūvēt māju lēti, izvēlieties ēku, kuras forma tuva kvadrātam, vienlaidus fasādi, standarta formas logus un durvis, mansarda izbūvi otrā stāva vietā, divslīpju jumtu un nojumi garāžās vietā.

Tomēr atcerieties, ka māja ir ilgtermiņa ieguldījums un parasti tiek būvēta vienreiz dzīvē, tādēļ izvērtējiet ēkas platības un materiālu kvalitātes attiecību, jo par vienu un to pašu budžetu iespējams uzbūvēt gan mazu māju no augstas kvalitātes materiāliem, gan lielāku ēku no lētākiem, bet ne tik ilgmūžīgiem materiāliem.

Mājas projektēšana un budžeta izstrāde ir individuāls process, tādēļ visprecīzāko priekšstatu par izmaksām radīsiet konsultējoties ar speciālistu, tādēļ ar prieku gaidīsim jūs SIA Arhitekt birojā uz kafiju un sarunu!