inzenierkomunikācijas mājā

Veiksmīgi, pareizi izveidotas inženierkomunikācijas mājā nosaka ērtības tajā gadiem ilgi, pat dzīvojot no paaudzes paaudzē. Neatkarīgi no tā, cik lieli līdzekļi jums šobrīd pieejami, galvenais princips, kas jāievēro – visām komunikācijām jābūt ierīkotām maksimāli pareizi. Tad jūsu ikdienas dzīve būs ērta, nebūs jāpārmaksā divreiz un arī jāuztraucas par nebeidzamiem tehniskiem darbiem.

Ievērojot galveno principu – darīt vienreiz, bet pareizi, var būtiski atvieglot savu sadzīvi. Kaut vai krājot naudu un darot darbus soli pa solim, jūs varēsiet justies mierīgi un droši – viss strādā, nav jāpārtaisa, pūles un ieguldījumi nav veltīgi!

Kas ir inženierkomunikācijas?

Inženierkomunikācijas ir visas nama tehniskās sistēmas – ūdensapgāde un kanalizācija, elektroapgāde, apkure un ventilācija, kas nodrošina ēkas normālu funkcionēšanu un tajā mītošo cilvēku vajadzības. Inženierkomunikāciju savstarpējie attālumi un inženierkomunikāciju būvnoteikumi kopumā Latvijā ir definēti būvnormatīvu sadaļā LBN 008-14 “Inženiertīklu izvietojums”.

Kā nekļūdīties, izvēloties apkures veidu?

Apkures sistēmas izvēle un ierīkošana kopumā ir lēmums, kas noteiks turpmākās mājas uzturēšanas izmaksas, ikdienas darba apjomu un, galu gala, arī komforta līmeni. Plānojot, kā izvēlēties apkures veidu, iesakām ņemt vērā šādus aspektus:

  • apkures veida pieejamība;
  • ekspluatācijas izmaksas 10 gados;
  • iesaistīšanās vēlme ikdienas kurināšanā .

Nav universālas apkures sistēmas, kas būtu piemērota visiem, taču no savas pieredzes varam teikt, ka efektīvākā apkure ir:

  • malkas katli – to lielākais pluss ir to neatkarība no gāzes vai elektrības pieejamības. Malkas apkures katla uzstādīšanu ir vērts apsvērt, ja paredzat dzīvot laukos, kur ir lēti pieejami malkas resursi, ir vieta malkas šķūnim, patīk skaldīt un krāmēt malku, kā arī vairākas reizes dienā kurināt. Malkas katla apkures izmaksas sezonā labi nosiltinātai 150m2 mājai būs ap 300 Eur.
  • centrālās gāzes katli – ja zemes gabala tiešā tuvumā pieejams dabasgāzes vads, šis ir viens no izdevīgākajiem un ērtākajiem apkures viediem. Nav jāuzglabā kurināmais vai jāveic sarežģīta apkope. Gāzes katla apkures izmaksas sezonā labi nosiltinātai 150m2 mājai, izmantojot dabasgāzi, būs ap 900Eur.
  • siltumsūkņi – to lielo popularitāti nosaka strauja tehnoloģiju attīstība, kas nodrošina maksimālu komfortu un efektivitāti. Siltumsūkņa lielākā priekšrocība – to var uzstādīt neatkarīgi no ēkas atrašanās vietas, tas ir pilnībā automatizēts un tam ir nepieciešama minimāla apkope, turklāt tie ir ekonomiski un arī ekoloģiski, jo nepiesārņo dabu, kā tas ir degšanas procesā, piemēram, ar malkas vai granulu katliem. Apkures izmaksas ar dažādu tipu siltumsūkņiem sezonā labi nosiltinātai 150m2 mājai būs ap 700 – 900 Eur.

Aicinām vērā, ka apkures sistēmas darbu var ietekmēt dažādi faktori, tādēļ šeit noradītajiem aprēķiniem ir informatīvs raksturs.

Kādi ir Latvijas klimatam nepiemēroti apkures veidi?

Jāņem vērā, ka apkures nozarē regulāri parādās jauni tehnoloģiskie risinājumi, kas var izrādīties neefektīvi Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, jo nespēj nodrošināt pietiekamu siltuma daudzumu un saražotais siltums ir nesamērīgi dārgs.

Kā piemērs jāmin pirms dažiem gadiem populārie jonu katli, kas ir caurplūdes tipa elektriskā sildildierīce, starp kuras elektrodiem atrodas speciāls šķidrums ar elektropretestību. Izmantojot šādu sistēmu, apkures izmaksas sezonā labi nosiltinātai 150m2 mājai būs ap 3200 Eur.

Tāpat arī pirms pāris gadiem reklamētajiem tā saucamajiem termodinamiskajiem paneļiem – pie ēkas ārsienas dienvidu pusē novietoti saules paneļi, kas dienas laikā absorbē saules siltumu un novada to uz boileri, kura korpusā ievietots siltumsūknis, bet tomēr tas zem +5 grādiem vienkārši nav spējīgi efektīvi darboties.

Apkurinot māju ar sašķidrināto gāzi, apkures izmaksas sezonā labi nosiltinātai 150m2 mājai, būs ap 1350 Eur, kas salīdzinājumā ar dabasgāzi būs aptuveni pusotru reizi vairāk. Nākamais dārgākais apkures veids pēc sašķidrinātās gāzes ir elektrība.

Kanalizācijas veidi – kā izvēlēties?

Ja uz jūsu zemesgabala ir pieejama centralizētā, pašvaldības pārvaldītā kanalizācija, izmantojiet šo iespēju un pieslēdzieties tai. Jums nebūs jāveic kanalizācijas tvertņu apkope un nebūs jāsauc pakalpojumu sniedzēji to regulārai iztukšošanai.

Ja centralizētās kanalizācijas nav, ir trīs galvenie individuālās kanalizācijas veidi – krājrezervuārs, septiķis, bioloģiskās attīrīšanas iekārtas. Plānojot, kā ierīkot jebkuru no šiem kanalizācijas veidiem;

  • ievērojiet pietiekamu attālumu no dzeramā ūdens ņemšanas vietas;
  • izvietojiet kanalizācijas sistēmu neapplūstošā teritorijā;
  • ievērojiet būvniecības un hidroģeoloģiskos apstākļus.

Kāpēc nepieciešama ventilācija?

Kādēļ būtu jādomā par citām ventilēšanas iespējām, ja var vienkārši atvērt logu? Izmantojot parasto ventilāciju vai vēdinot caur logiem un durvīm, mājas kurināšanas laikā sasildītais gaiss lielos apmēros aizvadīts prom, radot ievērojamus siltuma zudumus. Nodrošināt ēku energoefektivitātes prasības, pietiekamu CO2 aizvadīšanu un optimālu mitruma līmeni visefektīvāk iespējams ar ventilācijas rekuperācijas sistēmu. Šāds risinājums dod iespēju līdz minimumam samazināt enerģijas zudumus un paaugstina komforta līmeni telpās, nepieļaujot gaisa plūsmu sajaukšanos, piemēram, lai tualetes gaiss nenonāktu guļamistabā.

Ziemas laikā tā palīdz ietaupīt apkures izmaksas, bet vasaras laikā tieši pretēji – tā dzesē māju, jo ir iespējama apgriezta rekuperācijas sistēmas darbība, kad no telpas izvadītais vēsais gaiss atdzesē ienākošo silto gaisu. Lietojot rekuperācija sistēmu, nepieciešamais apkures siltuma apjoms samazinās par 20 līdz 30%.

Kā ierīkot ventilāciju? Tas ir nākamais jautājums, ko uzdod katrs topošais privātmājas īpašnieks. Pēc jūsu izvēles var tikt izstrādāta telpu ventilācija ar gaisa rekuperāciju, kondicionēšanu, siltuma atguvi, kā arī atsevišķām nosūces sistēmām tualetēm, dušu telpām, virtuvēm, garažām un citām telpām.

Lai ceļā uz komfortablu māju neiekļūtu pārsteidzīgu, kļūdainu lēmumu lamatās, darot pašrocīgi vai izvēloties nepārbaudītus speciālistus, saviem klientiem iesakām uzticēties profesionāļiem ar ilggadēju pieredzi. Ar prieku atbildēsim uz jūs interesējošajiem jautājumiem, tiekoties klātienē mūsu birojā!

inzenierkomunikacijas ka ierikot?