Kādu mājas plānojumu paredzēt?
_
Platība un plānojums
- Rēķinot uz cilvēku skaitu, uz vienu cilvēku optimāli būtu ap 35m2. Tātad ģimenei, kurā ir vecāki un 2 bērni vajadzētu paredzēt vidēji 140m2 ēku. Ēkā ir jāparedz dienas zona un nakts zona. Dienas zonā ietilpst: priekšnams, viesistaba, virtuve, ēdamistaba, viesu istaba vai kabinets, sanmezgls.
- Ja daļa telpu ir apvienotas, piemēram, virtuve ar ēdamistabu vai priekšnams ar viesistabu, telpas šķitīs plašākas. Dienas zonu izvieto tuvāk mājas ieejai, bet nakts zonu tālāk no burzmas – parasti otrā stāvā, ja tāds ir paredzēts.
- Nakts zonā jāparedz: guļamistabas un vannas istabas. Svarīgi ir nodrošināt ar guļamistabu katru bērnu. Vecākiem, protams, jāparedz kopēja guļamistaba. Daļa telpu būs jāparedz savienojošai funkcijai – priekšnams, halle, gaitenis, kāpņu telpa.
- Noteikti ir jāatvēl vieta saimniecības telpām – pieliekamais, garderobe, katlu telpa. Var paredzēt mazāku viesu istabu, bet vieta kur glabāt dažādas mantas vai piederumus būs neaizvietojama.
Mājas stāvu skaits
- Nosacīti ir tā, ka katrs jauns līmenis paaugstina būvniecības un ekspluatācijas izmaksas, bet tas nav tik viennozīmīgi, ja ņemam par piemēru 150m2 ēku. Vienstāva ēkas pamati būs garāki, jumta platība arī attiecīgi būs lielāka, kā divstāvu mājai, līdz ar to palielinās kopējās izmaksas.
- Tomēr, ņemot vērā ēku plānojumu, zonējumu un telpu savstarpējo sasaisti, var teikt, ka ēku ar platību līdz 100 m2 prātīgāk būtu būvēt vienstāva, bet ēku ar 200m2 platību labāk paredzēt divstāvu.
- Vienstāva mājas priekšrocība ir tā, ka tā ir vienkāršāka būvniecībā, kā arī tā ir ērtāka vecākiem cilvēkiem. Savukārt, divstāvu māja neaizņem tik daudz vietas zemes gabalā, kā arī otrajā stāvā var izvietot guļamistabas un citas telpas, kur nepieciešama norobežošanās.
- Mansarda stāva plusi attiecībā pret pilnu otro stāvu: mazākas apkures izmaksas, nedaudz mazākas izbūves izmaksas. Mansarda stāva mīnusi attiecībā pret pilnu otro stāvu: mazāka telpu platība, mazāks gaisa daudzums, nepieciešama lielāka būvnieku kvalifikācija kvalitatīvai izbūvei. Pagrabs vai cokolstāvs noteikti sadārdzinās mājas būvniecības izmaksas.