Kā novietot ēku uz zemes gabala?
_
Piedāvājam iepazīties ar 3 svarīgākajiem aspektiem:
Pareizi jāizplāno pagalma iekārtojums:
- Izvietot māju, kā pagadās nedrīkst. To vienmēr ir vislabāk izvietot tā, lai paliek vieta priekšpagalmam un pagalma teritorijai, ko vajadzētu paredzēt lielāku, kā priekšpagalmu, aptuveni 2/3 no zemes gabala dziļuma.
- Priekšpagalma teritorijā ir jāparedz vieta viesu autostāvvietām (parasti tie ir 6-10m), ieejas grupai, auto nojumei vai garāžai, kā arī labiekārtojumam. Tomēr jāatceras, ka lielāks priekšpagalms prasīs arī lielāku uzkopšanu vasarā, gan lielāku sniega tīrīšanu ziemā.
- Ir jāņem vērā, ka saimniecības ēku, nojumi vai garāžu nedrīkst izvietot priekšpagalmā, vienīgi, ja tā ir savienota ar galveno ēku un ir, kā ēkas daļa.
- Pagalma daļa ir teritorija, kurā var organizēt ģimenes sadzīvi. Tur var paredzēt vietu zālienam un dārzam, lapenei, grilēšanas vietai, bērnu laukumam, kā arī pagalma dziļākajā daļā var paredzēt saimniecības ēkas un pirti.
- Ir jāievēro arī apbūves blīvums zemes gabalā – maksimālā ēkas platība, kādu drīkst paredzēt konkrētajā zemes gabalā. Šie un citi apbūves rādītāji, kas jāievēro, ir noteikti konkrētās teritorijas plānojumā.
Jāņem vērā arī normatīvie attālumi līdz ēkai:
- Ir jāievēro ēkas attālums no ielas sarkanās līnijas ielas pusē, kas norobežo publisko teritoriju no Jūsu zemes gabala. Šis attālums parasti ir 6m, bet var būt arī samazināts līdz 3m vai palielināts atbilstoši noteikumiem. Tas tad arī būs priekšpagalma dziļums. Ir jāņem vērā, ka sarkanā līnija var nesakrist ar izbūvēto žogu vai pat zemes gabala robežu!
- No ēkas līdz sānu un aizmugures robežai ir jāparedz vismaz 4m vienstāva mājai un ap 5m divstāvu mājai. Ēku var būvēt tuvāk par noteikto attālumu, saskaņojot ar kaimiņiem, ja ir izbūvēta ugunsdroša siena bez logiem.
- Tāpat arī ir jāievēro attālumi starp Jūsu ēku un kaimiņu māju, kas parasti ir robežās 8-10m. Šis attālums ir atkarīgs no ēkas konstrukciju veida, ko var samazināt ņemot vērā ēku kopējo maksimālo platību. Attālumi starp ēkām savā pagalmā nav jāievēro.
- Daudzās teritorijās ir prasība ievērot, lai saimniecības ēka blakus zemes gabalā nebūtu tuvāk par 6m no jaunbūvējamās dzīvojamās ēkas logiem.
- Jāievēro arī minimālie attālumi no ēkas pamatiem līdz inženierkomunikācijām. Ūdensvadam un kanalizācijas vadam tie ir minimums 3m. Ēkas pamatu attālums no zemā spiediena gāzes vadiem ir jāparedz 1m. Savukārt, elektroapgādes kabeļu attālums līdz pamatiem var tikt samazināts līdz 0.6m.
Mājas novietojums attiecībā pret debespusēm:
- Ideālā variantā zemes gabals ir izvietots ar iebrauktuvi no Ziemeļiem, un jumta asi paredzēt austrumu / rietumu virzienā. Tādā veidā priekšpagalma daļa būs mazāk izsauļota, bet aizmugures pagalms saulains visas dienas garumā. Tomēr ne vienmēr, tas ir iespējams, bet dažus ieteikumus vajadzētu ņemt vērā:
- Ziemeļu puse, kas ir vistumšākā, bet ar patstāvīgu gaismas daudzumu, vajadzētu izvietot katlu telpu, garāžu un virtuves zonu, kā arī pieliekamo un citas palīgtelpas.
- Dienvidu pusē vislabāk paredzēt viesistabu, kā arī verandu un terasi ar daļu uz rietumiem vakara saulei. Šajā pusē vajadzētu paredzēt vairāk logu, jo telpas būs izgaismotas visā dienas garumā.
- Rietumu puse būs piemērota guļamistabām cilvēkiem, kam patīk ilgāk pagulēt no rīta un bērnistabai, kurā varēs paredzēt mācības arī vakarā.
- Austrumos – guļamistabas un garderobes cilvēkiem, kas agri ceļas, kā arī tā būs laba vieta sporta zālei. Šī būs laba vieta arī brokastu zonai, ņemot vērā rīta sauli.
- Savukārt, dienvidaustrumi būs piemēroti kabinetam un ēdamzonai, bet ziemeļaustrumos būs laba vieta darbnīcai, kā arī virtuves zonai.
- Protams, ja no mājas ir paredzēts labs skats uz ezeru, mežu vai kādu citu skaistu ainavu, ēkas novietojumā un logu izvietojumā būtu vērts ņemt vērā tieši šo aspektu.