Izmaiņu veikšana būvprojektā
Ja būvdarbus ir plānots turpināt, tad pirms izmaiņu projekta, ir nepieciešama derīga būvatļauja. Būvprojekta izmaiņu projektu var izstrādāt tikai tiem būvprojektiem, kuriem ir saņemta būvatļauja vai ģenerālplāna akcepts, kas ir uzskatāms par atļauju. Ja būvdarbi ir pabeigti, bet uzbūvētais nesakrīt ar būvprojektu, ir nepieciešams izstrādāt izmaiņu projektu, bet būvatļauja nav jāpagarina.
Pirms izmaiņu projekta izstrādes, būvinženieris veic tehniskā stāvokļa novērtēšanu un sagatavo tehniskās apsekošanas aktu. Izmaiņu projekta izvērtēšanai nepieciešams iesūtīt: Būvprojektu ar derīgu būvatļauju, ēkas fotogrāfijas, atzīmēt veiktās atkāpes no projekta, kā arī ēkas un komunikāciju izpildmērījumus un kadastrālās uzmērīšanas lietu.
Maksimālās atkāpes no būvprojekta
Maksimāli pieļaujamās atkāpes no būvprojekta ir tādas, kas nepārsniedz pieļaujamās normas, izvērtējot izpildmērījuma plāna atbilstību noteikumiem.
Izpildmērījuma plānā attēlo jaunizbūvētās būves faktisko novirzi attiecībā pret projektu.
Ja būves novietojuma novirzes pieļaujamība nav regulēta, tad šādos gadījumos piemērojamas MK prasības, kas nosaka, ka topogrāfiskajā uzmērīšanā noteikto koordinātu un augstumu starpība nedrīkst pārsniegt 5 centimetrus koordinātām un 3 centimetrus augstumam.
Veicot inženiertīklu izbūvi, pieļaujama inženiertīklu novietojuma novirze 30 centimentrus no būvprojektā paredzētā, nepārkāpjot noteiktos minimālos attālumus.
Būvprojekta izmaiņas, kuras nav jāskaņo ar būvvaldi
Izmaiņas būvprojektā nav jāskaņo ar būvvaldi gadījumos, kad paredzētās izmaiņas neskar būves novietojumu, būvapjomu, fasādes risinājumu un lietošanas veidu.
Izmaiņas būvprojektā būvdarbu gaitā var izdarīt būvprojekta izstrādātājs, ja plānotās izmaiņas saskaņā ar Būvniecības likumu nav jāsaskaņo būvvaldē. Izmaiņu veicējs ir atbildīgs par būvprojekta atbilstību normatīvo aktu prasībām.
Izmaiņas mājas projektā, kuras ir jāskaņo ar būvvaldi
Izmaiņas būves novietojumā, būvapjomā un fasādes risinājumā pieļaujamas pēc to saskaņošanas ar būvvaldi. Ar izmaiņām var paredzēt arī būvprojektā neparedzētus palīgēkas būvdarbus.
Būvvalde var atteikt izmaiņu saskaņošanu vai būvatļaujas nosacījumu grozīšanu, ja paredzētās izmaiņas būtiski skar būves arhitektonisko veidolu vai neatbilst normatīvo aktu prasībām.
Ja būvdarbu laikā paredzētas izmaiņas būvprojektā, būvdarbus pārtrauc daļā, kuru skar izmaiņas, līdz izmaiņu apstiprināšanai un saskaņošana būvvaldi.
Neatļautas izmaiņas pie mājas projekta
Ja būvniecības ierosinātājs vēlas mainīt būvniecības ieceres dokumentāciju, kas neatbilst Būvniecības likuma nosacījumiem, būvniecības ieceres dokumenti būvvaldē iesniedzami no jauna BIS sistēmā, uzsākot jaunu būvniecības procesu.
Ja būvdarbu laikā ir uzsākams jauns būvniecības process, būvniecības ierosinātājs būvvaldē iesniedz:
- Būvniecības ieceres iesniegumu un speciālajos būvnoteikumos paredzētos dokumentus;
- Būvspeciālista slēdzienu par esošo būvi un būvdarbu iespējamību, atbilstoši jaunajai iecerei;
- Esošās būves būvapjoma fotofiksāciju.
Būvvalde izvērtē minētos dokumentus un jaunajā būvatļaujā norāda iepriekš izsniegto būvatļauju, un, ja nepieciešams, to atceļ.
Vai būvvalde var atteikt skaņot izmaiņas mājas projektā?
Būvvalde var atteikt izmaiņu saskaņošanu vai būvatļaujas nosacījumu grozīšanu, ja paredzētās izmaiņas būtiski skar būves arhitektonisko veidolu vai neatbilst normatīviem.
Pieņemot lēmumu, tiek vērtēta paredzēto izmaiņu atbilstība spēkā esošajam būvniecības regulējumam un teritorijas plānojumam, nevis sākotnējam.
Apstrīdēt var tikai būvvaldes lēmumu par izmaiņu akceptēšanu un tikai būvniecības ieceres izmaiņu daļā. Šī lēmuma pārsūdzēšana neaptur tā darbību – būvniecības ieceres realizāciju var turpināt, arī attiecībā uz būvvaldes akceptētajām izmaiņām.
Vai būvvalde var atcelt būvatļauju mājas projektam?
Izmaiņas būves novietojumā, būvapjomā un fasādes risinājumā pieļaujamas pēc to saskaņošanas ar būvvaldi. Gadījumā, ja, būvinspektors, veicot būvniecības kontroli, konstatē atkāpes no būvvaldei iesniegtā būvprojekta, viņš aptur būvdarbus un sagatavo atzinumu. Būvvalde var pieņemt lēmumu:
- Par atļauju turpināt būvdarbus un iespēju mainīt būvatļaujas nosacījumus;
- Par būvatļaujas atcelšanu, ja izmaiņas skar galveno lietošanas veidu, ir paredzētas būves apjomā vai novietojumā.
Lēmums par būvdarbu apturēšanu un būvatļaujas atcelšanu izpildāms nekavējoties.
Būvprojekta autora piekrišana izmaiņām
Jebkuru izmaiņu veikšanai būvprojektā ir nepieciešama atļauja no būvprojekta autora – ir saņemta būvprojekta izstrādātāja rakstveida piekrišana.
Izmaiņu izdarīšana būvprojektā bez būvprojekta autora piekrišanas skar projekta autora tiesības uz darba neaizskaramību.
Autoram nav pienākuma iesniegt pasūtītājam materiālus, kas izmantoti būvprojekta izstrādes procesā, ja par to nav panākta vienošanās līgumā.
Būvprojekta izmaiņu saskaņošana būvvaldē
Lai varētu izvērtēt uzbūvētā objekta (ēkām un inženiertīkliem) novietojuma un atbilstību būvvaldes rīcībā esošai būvniecības dokumentācijai, būvvaldē nepieciešams iesniegt:
- Ēkas kadastrālās uzmērīšanas lieta;
- Izpildmērījums žogam, labiekārtojumam, ēkai;
- Izpildmērījums inženierkomunikācijām.
Atkāpes no būvvaldes rīcībā esošās būvniecības dokumentācijas, kas konstatētas Izvērtējot ģeodēzisko izpildmērījumu plānus, jānovērš normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
Iesniegums izmaiņu veikšanai būvprojektā
Ja būvniecības process norit elektroniski, izmaiņu veikšanai Būvniecības informācijas sistēmā (BIS) tiek izvēlēts un aizpildīts dokuments “Iesniegums izmaiņu veikšanai būvprojektā”.
Papīra formātā uzsāktām būvniecības lietām, izmaiņas var veikt Būvniecības informācijas sistēmā (BIS), sagatavojot dokumentu “Iesniegums izmaiņu veikšanai būvprojektā”, kas atrodams pie būvatļaujas iesnieguma veidiem.
Ja būvniecības process nav uzsākts BIS, pakalpojumu var pieprasīt arī klātienē vai pa pastu, iesniedzot atbilstoši noformētu iesniegumu ar tam pievienotiem dokumentiem.
Būvvalde pieņem lēmumu par izmaiņām 10 darba dienu laikā.
Sods par būvdarbu veikšanu bez izmaiņu saskaņošanas
Par būvdarbu veikšanu ar atkāpēm no būvprojekta, ja izmaiņas būvprojektā nav saskaņotas un konstatētas atkāpes no:
- Paskaidrojuma raksta, fiziskai personai piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz 125 EUR;
- Apliecinājuma kartes, fiziskai personai piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līz 275 EUR;
- Būvprojekta, fiziskai personai piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz 2000 EUR.
Ko darīt tālāk?
Saņemiet arhitekta konsultāciju!
Aizpildiet pieteikuma formu un saņemiet konsultāciju vienas dienas laikā! Bezmaksas konsultācija no sertificēta arhitektu biroja Rīgā. Attālums nav šķērslis – sniedzam arhitektu pakalpojumus visā Latvijā!