Ar ko sākt mājas būvniecību?
Sāciet ar zemes gabala izvēli!
Mūsu personīgā pieredze, ar ko esam saskārušies ikdienā, palīdzot klientiem piepildīt sapni par ģimenes māju:
Var iekrist, iegādājoties zemes gabalu, kurā vispār nav iespējama savrupmāju būvniecība.
Tāpēc jāiepazīstas ar teritorijas plānojumu un zemes gabala lietošanas mērķi. Meža zeme jātransformē uz apbūves zemi.
Kā arī jānoskaidro, vai ir nodrošināta oficiāla piekļuve ielai – var arī gadīties, ka iela pieder privātpersonai, no kuras būs jāsaņem skaņojums.
Iegādājoties zemes gabalu, jāuzmanās, ja tam ir dažādi aizsargjoslu apgrūtinājumi. Piemēram, zemes gabalu var šķērsot dabā neredzamas, bet esošas aizsargjoslas – elektrolīnija, gāzes vads, servitūts.
Var būt arī ielas, autoceļa vai virszemes ūdensobjektu aizsargjoslas. Par aprobežojumiem var uzzināt pašvaldībā, Valsts Zemes Dienestā, ar tiem var iepazīties jau iepriekš minētajos plānojumos, zemesgrāmatā vai apgrūtinājumu plānā.
Jāpievērš uzmanība, iegādājoties zemes gabalu vasarā, kad tas ir sauss un saulains, bet pavasarī vai lietavu laikā tas var grimt ūdenī.
Tāpēc vajag painteresēties pie pārdevēja vai kaimiņiem par zemes gabala apstākļiem citos gadalaikos, kā arī uztaisīt ģeoloģisko izpēti.
Par applūstošu zemes gabalu var liecināt ūdenstilpnes tuvums, purvaina vieta vai zemākā vieta ciematā, aizbērti grāvji vai uzbērts zemes gabals.
Jāpārbauda iespējas zemes gabalu pieslēgt galvenajām inženierkomunikācijām. Protams, bez interneta vai telefona vada var iztikt. Tāpat ar vietējiem risinājumiem var atrisināt ūdensapgādes, kanalizācijas un apkures jautājumu. Bet liela problēma būs tad, ja tieša tuvumā nav elektroapgādes pieslēguma iespējas. Pieslēgums no attālināta punkta var pārsniegt paša zemes gabala cenu vai arī nebūt vispār iespējams. Tāpēc, ja nav pārliecības par elektrības esamību, ir vērts saņemt šādu informāciju pirms iegādes.