No kā sastāv mājas projekts?
Piedāvājam iepazīties ar privātmājas arhitektūras projekta sastāvu – uzzināt, ko tas sevī ietver, rasējumu sastāvu, kā arī projekta kopējo detalizācijas pakāpi. Projekta sastāvā tiek uzrādīta nepieciešamā informācija par arhitektūras un būvkonstrukciju risinājumiem, atbilstoši racionālam telpu plānojumam saistībā ar estētisku ēkas izskata risinājumu.
Būvprojekts minimālā sastāvā (MBP)
Pirmais darba posms sākas tieši ar šo projekta sastāvu. Tas ir pamats visai turpmākajai projektēšanai būvprojekta izstrādē – arhitektūras un būvkonstrukciju sadaļa, kā arī inženiertīklu daļas.
Šajā posmā tiek atbildēts uz pamatjautājumiem – kā izskatīsies ēka, tās ārējais fasāžu izskats, ēkas novietojums zemes gabalā, kā arī iekšējais plānojums – telpu izvietojums, to izmēri un savstarpēja sasaiste. Būvprojektā minimālajā sastāvā tiek noteikts ēkas konstruktīvās shēmas pamats – kuras sienas būs nesošās, kāds pārsegums tiks izmantos, no kā sastāvēs jumts.
MBP sastāvs
- Skaidrojošais apraksts
- Projektēšanas uzdevums
- Zemes gabala robežu plāns
- Inženiertopogrāfiskais plāns
- Civiltiesiskā apdrošināšana
- Ģenerālplāns
- Stāvu plāni
- Jumta plāni
- Ēkas griezumi
- Ēkas fasādes
Būvprojekts (BP)
Otrais projektēšanas posms ir būvprojekta pilnā sastāvā izstrāde – arhitektūras un būvkonstrukciju daļas, kā arī ģenerālplāna un būvdarbu organizācijas daļas, kurās detalizēti tiek izstrādi tie mājas projekta risinājumi, kas ir apstiprināti būvprojektā minimālā sastāvā.
Arhitektūras risinājumi (AR)
Arhitektūras daļa (AR) ir nepieciešama, lai varētu detalizēti varētu sniegt risinājumus par ēkas elementiem – nesošo sienu un starpsienu sastāvs un platības, plānu platības un fasāžu izmēri, durvju un logu ailu skaits un izmēri, jumta slāņu sastāvs un platības, kā arī fasāžu apdares un krāsojuma risinājums – krāsu pase.
AR daļas sastāvs
- Skaidrojošais apraksts
- Ugunsdrošības pasākumu pārskats
- Fotofiksācija apkārtējās vides kontekstā
- Ēkas pagaidu energosertifikāts
- Inženierģeoloģiskā izpēte
- Stāvu plāni ar sienu tipiem un telpu eksplikāciju
- Jumta plāni ar platību un jumta tipiem
- Ēkas griezumi ar konstrukciju aprakstiem
- Ēkas fasādes ar izmēriem un augstuma atzīmēm
- Krāsojuma un apdares risinājums – krāsu pase
Būvkonstrukciju daļa (BK)
Pēc arhitektūras risinājumu izstrādes var sākt darbu pie būvkonstrukciju daļas (BK). Būvkonstrukciju daļa ir nepieciešama, lai varētu aprēķināt ēkas konstrukciju noturību un ilgmūžību, kā arī zinātu materiālu veidu un daudzumu. Šī sadaļa satur visu nepieciešamo informāciju par pamatiem, pārsegumiem, pārsedzēm, kolonnām, sijām un jumtu – betona, metāla, armatūras, polimēru daudzums, kā arī to stiprināšanas veidi.
BK daļas sastāvs
- Būvkonstrukciju vispārīgie norādījumi
- Pamatu plāns un griezumi
- Stāvu pārsegumu plāni
- Ailu pārsedžu plāni
- Spāru plāns un griezumi
- Konstruktīvie mezgli un detaļas
- Materiālu specifikācijas
Ģenerālplāna daļa (GP) un darbu organizēšanas projekts (DOP)
Viens no svarīgākajiem būvprojekta dokumentiem ir ģenerālplāna daļa (GP), kuras sastāvā ir zemes gabala plānojuma shēma ar ēku novietojuma, piebraucamā ceļa un taciņu plānu, kā arī žoga un vārtu novietojumu, un ārējo inženierkomunikāciju izvietojumu. Ģenerālplāns ir nepieciešams gan ēku piesaistei, gan zemes gabala vertikālajai plānošanai un labiekārtošanai.
Darbu organizēšanas projektā (DOP) tiek izstrādāts būvdarbu ģenerālplāns ar būvmateriālu un būvgružu novietni kā arī transporta un evakuācijas risinājumiem. Būvdarbu organizācijas aprakstā ir ietverta informācija par būvdarbu organizēšanu, veikšanu un kvalitātes kontroli, kā arī ugunsdrošības, vides aizsardzības un darba aizsardzības pasākumiem.
GP daļas un DOP sastāvs
- Ģenerālplāns ar ēkas novietni
- Būvasu piesaistes plāns
- Vertikālais plānojums
- Žoga izvietojuma plāns
- Žoga griezumi un pretskati
- Būvdarbu organizācijas apraksts (DOP)
- Būvdarbu ģenerālplāns (DOP)
Inženiertīklu daļas (ELT, UKT, GAT, GA)
Komforts katrā mājā ir atkarīgs tiešā veidā no inženiertīklu sistēmām un komunikācijām – elektroapgādes, ūdensapgādes un kanalizācijas, kā arī apkures. Inženiertīklu ilgmūžība un darba efektivitāte tiešā veidā ir atkarīga no kompetentas projektēšanas un kvalitatīvas uzstādīšanas.
Elektroapgādes ārējo tīklu sadaļa (ELT)
Viena no svarīgākajām būvprojekta sadaļām ir elektroapgādes ārējo tīklu sadaļa (ELT). Precīza šīs projekta sadaļas izstrāde ļaus nākotnē pareizi izplānot efektīvu un ekonomisku risinājumu, lai varētu pieslēgt ne tikai visas nepieciešamās elektroierīces mājā, bet veikt arī saules bateriju pieslēgumu un elektroauto uzlādi. Tāpat arī ir svarīgi paredzēt sertificēta speciālista izstrādātu risinājumu elektroapgādes kabelim no sadalnes līdz ēkai, atbilstoši būvnormatīviem. Speciālists, atbilstoši noteikumiem, norāda kabeļu līnijas pieslēguma vietas, kabeļa trasējumu ar dziļumu, marku, škērsgriezumu un garumu, kā arī aizsardzības risinājumus.
ELT daļas sastāvs
- Skaidrojošais apraksts ar vispārīgiem rādītājiem
- Ģenerālplāns ar projektējamiem ELT tīkliem
- Principiālā elektroapgādes aprēķinu shēma
- Darbu apjomi un materiālu specifikācija
- Saskaņojuma protokoli (pēc nepieciešamības)
- Inženierkomunikāciju trašu ierāde
- Sadales tīkls tehniskie noteikumi
- Sertifikāti, apdrošināšanas, pilnvaras
Ūdensapgādes un kanalizācijas ārējie tīkli (UKT)
Tāpat arī obligāta būvprojekta sastāvdaļa ir ūdensapgādes un kanalizācijas ārējie tīkli (UKT). Pareiza pieeja šīs sadaļas izstrādē ļaus efektīvi izmantot ūdensapgādi gan celtniecības laikā, gan mājas ekspluatācijas laikā, piemēram, paredzot vienā projektā risinājumu dzeramā ūdens apgādei no pilsētas tīkliem, bet dārza laistīšanai un tehniskajām vajadzībām izmantot vietējo ūdensapgādi no urbuma. Kanalizācijas sadaļa ir nepieciešama cieto un šķidro notekūdeņu aizvadīšanai uz centralizētajiem tīkliem vai uz attīrīšanas iekārtu, kur pēc atdalīšanas un attīšanas, novadīšanai gruntī, ievērojot sanitārās un epidemioloģiskās prasības.
UKT daļas sastāvs
- Skaidrojošais apraksts ar vispārīgiem norādījumiem
- Vispārīgie rādīti, rasējumu saraksts
- Ģenerālplāns ar projektējamiem UKT tīkliem
- Garenprofils U1, K1, ūdensmērītāja akas shēma
- Ūdensņemšanas vietas – spices griezums, shēma.
- Materiālu un iekārtu specifikācija
- Komunālservisa tehniskie noteikumi
- Sertifikāti, apdrošināšanas, pilnvaras
Gāzes apgādes tīklu projekts (GAT) un (GA)
Viena no inženiertīklu sadaļām ir ārējo (GAT) un iekšējo (GA) gāzes apgādes tīklu projekts. Šī projekta sadaļa ir nepieciešama, ja nākotnē plānojiet gāzi apkures vajadzībām. Šīs sadaļas laicīga izstrāde ļaus pareizi izplānot gan ārējo tīklu savstarpējo izvietojumu zemes gabalā, tos savstarpēji saskaņojot, gan iekšējo tīklu izvietojumu, ņemot vērā telpu un mēbeļu novietojumu. Visekonomiskākie šobrīd ir kondensācijas tipa gāzes katli, kā arī tos var kombinēt ar saules kolektoru sistēmu. Kondensācijas tipa gāzes katli lieliski der silto grīdu sistēmai pateicoties augstajai energoefektivitātei un iespējai uzturēt sistēmā zemu temperatūru.
GAT un GA daļas sastāvs
- Skaidrojošais apraksts ar vispārīgiem norādījumiem
- Vispārīgie rādīti, rasējumu saraksts
- Gāzesvada plāns ar pievienošanās vietu
- Gāzesvadu garenprofili ar izvadu un izvietojumu
- Materiālu specifikācija un būvdarbu apjomi
- Stāva plāns ar gāzes vadiem
- Aksonometriskā shēma
- Dūmgāzu izvada shēma ar materiālu specifikāciju
- Gaso tehniskie noteikumi
- Sertifikāti, apdrošināšanas, pilnvaras
Citas inženierkomunikāciju sadaļas ir izstrādājamas pēc nepieciešamības, kad notiek to pārkārtošana vai jauni pieslēgumi. Gadījumā, ja zemes gabalu šķērso drenāžas tīkli, tad ir nepieciešams izstrādāt drenāžas tīklu pārkārtošanas projektu (DR). Lietus ūdens novadīšanai no mājas un pagalma tiek izstrādāts projekts lietus ūdens kanalizācijas tīkliem (LKT). Jaunam elektronisko sakaru tīkla pieslēgumam būs nepieciešams izstrādāt elektronisko sakaru tīklu projektu (EST).