Kā izvēlēties apbūves gabalu

Zemes gabala izvēle ir specifisks jautājums kurā galvenais, izšķirošais kritērijs ir konkrētās ģimenes vēlmes un dzīvesveids. Cilvēku vēlmes ceļot māju ir ļoti dažādas, tādēļ ieteicams izvērtēt tieši jums svarīgos kritērijus. Pirms meklējat zemes gabalu, ir ieteicams detalizēti izvērtēt šādus parametrus:

  • Zemes gabala atrašanās vieta. Vai vēlaties to pilsētā vai ārpilsētā? Cik tālu zemes gabals atrodas no darbavietas un citiem svarīgiem objektiem?
  • Komunikāciju pieejamība zemes gabalam. Šis ir viens no svarīgākajiem punktiem, jo komunikāciju ierīkošanā objektā, kur tās nav, ir finansiāli liels ieguldījums. 
  • Zemes gabala lielums. Apdomājiet, kāds tas vajadzīgs atbilstoši jūsu ģimenes lielumam un iespējām to vēlāk uzturēt un pilnvērtīgi izmantot.
  • Sabiedriskā transporta tuvums un kursēšanas regularitāte zemes gabala tuvumā. Būtisks punkts, kas ievērojami ietekmē īpašuma cenu visos laikos.
  • Kādas sabiedriskās iestādes atrodas apbūves gabala tuvumā un ir jums nepieciešamas. Punkts, kas visvairāk ir atkarīgs no jūsu ģimenes dzīvesveida un vēlmēm. Izvēlieties zemes gabalu, uz kura uzceltā mājā jūsu ģimenei būs ērti dzīvot!

Kādus darbus veikt pirms mājas projektēšanas?

Brīdī, kad izvēlaties un gatavojaties pirkt zemes gabalu, pašvaldībā noskaidrojiet tajā atļauto apbūves veidu. Kopā ar arhitektu, būvinženieri un projektētāju veiciet pamatīgu zemes gabala izpēti. Šajās konsultācijās ieguldītie līdzekļi daudzkārt atmaksāsies, jo ēkas komunikācijas pievienosiet ekonomiskākajā veidā, projektētājs ieteiks pareizāko mājas novietojumu pret debess pusēm un dabiskā saules dienasgaisma allaž sildīs vajadzīgās telpas. Savukārt arhitektu birojs ieteiks variantus,  kā izmantot dabas sniegto reljefu, esošo augu un koku bāzi, veidus, kā veiksmīgāk zonēt teritoriju.

Kā izvēlēties arhitektu, kas projektē mājas?

Izvēloties arhitektu, kas projektē mājas, noskaidrojiet, vai šim cilvēkam ir visi profesionālie sertifikāti un reģistrācija būvniecības informācijas sistēmā BIS.

Rūpīgi izpētiet projektus, kurus iepriekš radījis šis arhitekts. Apdomājiet, kas jums tajās patīk, kas nepatīk, ko vēlaties redzēt savas mājas projektā.

Apsveriet, cik svarīga jums ir psiholoģiski patīkama saskarsme. Ja esat pragmatisks cilvēks, izvēlieties vienkārši profesionālu, labu arhitektu. Ja jums ir būtiska saskarsme un laba saprašanās, pirms slēdziet līgumu, kopā iedzeriet kafiju un parunājiet par projektēšanu un mājas būvniecību – iepazīstieties ar arhitektu.

Cik lielu māju būvēt?

Mazas mājas būvniecība pašu spēkiem  ir daudzu ģimeņu izvēle mūsdienās. Apdomājiet, cik liels ir reāli nepieciešamo guļamistabu skaits, bet vēl būtiskāk –  vajadzīgais to lielums. Vairākas nelielas istabas var būt ekonomiskāka un sadzīvē noderīgāka izvēle nekā lielu, plašu telpu izbūve,  jo ikviens ģimenes loceklis noteiktā vecumā vēlas savu privāto telpu. Otrs būtisks apsvērums ir mājas lielums brīdī, kad ģimenes ligzdu pamet jau pieaugušie bērni. 

Kādi ir mājas būvniecības posmi?

Tradicionālie mājas būvniecības posmi ir:

  • Komunikāciju pievilkšana pamatu liešanas vietai
  • Mājas pamatu izbūve un ieliešana
  • Sienu mūrēšana, jumta konstrukciju izbūve
  • Jumta seguma un logu, durvju montāža
  • Elektroinstalācijas un citu komunikāciju izvilkšana visā ēkā
  • Starpsienu izbūve un apdares darbu pabeigšana

Noderīgi! Profesionāla būvuzņēmuma rīcībā vienmēr ir tāme mājas būvniecībai – paraugs, ko var parādīt ikvienam savam klientam. Paši labākie būvnieki piedāvā pat divus, trīs cenu variantus viena darba izpildei – lētāko, vidējo un dārgāko versiju. Šādā veidā jūs varat izvēlēties, kuros darbos vēlaties ieguldīt vairāk un saņemt visaugstāko kvalitāti, bet kur realizēt vajadzīgo ar minimālām izmaksām.

Kā ieliet mājai pamatus?

Divi populārākie pamatu veidi ir lentveida un plātņveida pamati. Abi šie veidi noteiktām būvēm būs pareizi mājas pamati, galvenais ir tos tehniski precīzi izveidot. Šajā darbā vislabāk piesaistīt būvuzņēmumu ar profesionāliem celtniekiem un sertificētu būvuzraugu.

Jumta izvēle – ļoti atbildīgs process

Latvijā populārākie ir bitumena šindeļu un dažāda veida skārda materiālu jumtu segumi. Tie ir salīdzinoši lēti, tomēr arī tiem ir trūkumi.

  • Bitumena šindeļu jumti apaug ar sūnām un ir regulāri jātīra.
  • Skārda jumti ir ērti kopjami, taču ir vairāk dzirdami trokšņi lietus laikā.
  • Māla kārniņu jumti ir dārgākie, atšķiras ar ilgmūžību, stabilitāti. Tomēr tiem ir liels svars, ir rūpīgi jāaprēķina jumta nesošo konstrukciju izturība.
  • Lauku apbūvē dažkārt tiek izmantoti arī koka lubiņu un niedru jumti. Tie ir dabai draudzīgi un labi piestāv guļbūvēm.

Ja šobrīd esat zemes gabala vai mājas arhitekta meklējumos, galvenais ieteikums – klausiet savai sirdij un idejai! Tieši jūs vislabāk zināt savas vajadzības, tādēļ novēlam realizēt savu ideju un gūt prieku par paveikto!